2009 Gruodžio 31
\"Katedra\"
Katedra history
Viena geriausių postsovietinės Rytų Europos heavy metal grupe tituluojama "Katedra" susikūrė 1986 m. lapkritį Vilniuje, kuomet gitaristas Ričardas Laginauskas, bosistas Algis Radavičius ir būgnininkas Marius Giedrys bandė groti kažką panašaus į "Iron Maiden" ar "Mekong Delta". Trio tapo kvintetu, kuomet po tarnybos Sovietų armijoje grįžo dainininkas Povilas Meškėla, o Andriui Mamontovui išvykus atlikti privalomosios karinės tarnybos ir taip trumpam sustabdžius populiarios grupės "Foje" veiklą, iš pastarosios į "Katedrą" atėjo vienas geriausių Lietuvos gitaristų Romas Rainys.
Pirmas rimtas "Katedros" pasirodymas įvyko Lietuvos aukštųjų mokyklų sąskrydyje, kartu su "Piligrimu" bei "Tigro metais".

Jaunuoliai repetuodavo Lietuvos kino studijos bendrabučio rūsyje, o vos už pusmečio "Katedra" jau koncertavo Operos ir baleto teatre, kur pasirodė Lietuvos komjaunimo XX suvažiavimo dalyviams. Po mėnesio - pasirodymas festivalyje "Lituanica 87". Plokštelių studija "Melodija" netrukus išleido rinktinį diską, į kurį buvo įtrauktas ir "gyva" dainos "Aguonos" versija - galbūt pirmoji oficialiai išleista sunkiosios muzikos daina Lietuvos istorijoje. Deja, įrašas buvo gan nekokybiškas ir muzikantai savo pasirodymu neliko patenkinti.
Tais pačiais metais įvyko pirmasis festivalis "Roko maršas per Lietuvą", kur kartu su grupėmis "Antis", "Bix" bei "Foje" koncertavo ir "Katedra". Po to sekė koncertai Taline bei Maskvoje bei buvo nufilmuotas pirmasis vaizdo klipas dainai "Pavojai".
1988 m. "Katedra" sudalyvavo pop muzikos festivalyje "Jaunimo estrada 88", kur atliko dainas "XXI amžius" bei Lietuvos metalistų himnu tapusią "Mes - jėga". Po metų buvo nuvykta į Lenkiją, kur muzikantai dalyvavo festivalyje "Juventalia 89". Nors "Katedrą" lenkai pasitiko šūksniais "Rus, do domu", visgi vilniečiams pavyko užkariauti kaimynų simpatijas. Gegužės mėnesį buvo pradėtas įrašinėti pirmasis albumas, bet darbą trumpam teko nutraukti dėl išvykos į Lenkiją, o grįžus į Lietuvą laukė nemaloni staigmena - sugedo Vilniaus plokštelių studijos aparatūra. Vėliau studijos darbuotojai išsiruošė atostogauti, o galiausiai pati "Katedra" išvyko į Suomiją, kur buvo pakviesti sudalyvauti festivalyje "Ilosaari-89".

Nors kelionė neapsiėjo be nuotykių (Suomijos muitininkai Romą Rainį palaikė vos ne narkodileriu), tačiau festivalyje vilniečiai buvo labai šiltai sutikti, o už gautus pinigus grupė įsigijo padoresnę aparatūrą. Grįžus į Lietuvą laukė malonūs siurprizai - netrukus į Vilnių atvyko minėto festivalio organizatorius, nešinas Suomijos spaudos iškarpomis su pagiriamaisiais žodžiais "Katedrai". Labai sėkmingus metus vainikavo žinia, jog garsusis Vokietijos žurnalas "Metal Hammer" taip pat pagerbė vilniečius, "Katedrą" pavadindamas "stipria tiek muzikine, tiek technine puse, ir geresne už 90 proc. kolegų Vakaruose".
Porą dainų iš būsimojo albumo ("Šmėklos" ir "Budelis") "Katedra" atliko koncerte "Jaunimo estrada 89", o ateinančių metų pradžioje pagaliau pasirodė pirmasis grupės albumas "Mors Ultima Ratio". Jam buvo sukurti 2 vaizdo klipai (dainoms "Šmėklos" ir "Mors Ultima Ratio").
Solinio "Katedros" koncerto jau nebuvo dvejus metus, nes per grupės 2-ąjį gimtadienį 19888 m. buvo nusiaubti VRM kultūros ir sporto rūmai. Vieninteliai, nepabūgę metalistų, buvo Statybininkų kultūros rūmai, kur buvo surengtas įspūdingas grupės pasirodymas.
Vis garsėjančius gandus apie nesutarimus grupės viduje sustiprino tai, jog vokalistas Povilas Meškėla įrašė Fausto Latėno dainą "Dar ne vakaras" filmui "Vaikai iš "Amerikos" viešbučio". Deja, liūdnos prognozės pasitvirtino - kitų muzikantų norui groti sunkesnę muziką priešinęsis Povilas Meškėla su Romu Rainiu paliko grupę ir įkūrė naują kolektyvą "Rojaus tūzai".
Likusi "Katedros" trijulė pasirodė žiūrovams tik 1992 m. gegužę festivalyje "Pasvalys Rock 92". Muzikantai neieškojo pamainos, vokalisto pareigas perėmė Ričardas Laginauskas. Netrukus prasidėjo antrojo albumo "Natus In Articulus Mortis" įrašai. Albumo pristatymas vyko Vilniaus profsąjungų rūmuose ir buvo sutiktas gan šiltai.
1993 m. į Vilnių atvykusiems garsiesiems "Manowar", kaip apšildančioji grupė buvo pasirinkta "Katedra". Deja, legendiniai amerikiečiai pagailėjo tądien garso kokybės, tad pati "Katedra" tą koncertą prisimena gan nenoriai.
Vėliau grupė pritilo ir priminė apie save tik tūkstantmečio pabaigoje, kuomet 2000 m. buvo sudalyvauta žymiausiame to meto kasmetiniame Lietuvos festivalyje "Death Comes 9", po metų - "Death Comes 10". Kitokį savo veidą "Katedra" parodė  akustiniame LTV tikro garso koncerte "Tavo zona". Vėliau prie grupės prisijungė klavišininkas Naglis Patamsis. Prieš pat naujo albumo įrašymą "Katedrą" paliko vienas iš senbuvių - būgnininkas Marius Giedrys, kurį pakeitė Domas Dėdinas, geriausiai pažįstamas iš grupių "Spellbound" ar ‚Misopsychia". 
Trečiojo albumo "III" reikėjo laukti iki 2006 metų vasaros, kuomet pirmasis muzkantų darbas, išleistas cd pavidale, buvo pristatytas festivalyje ‚Roko naktys". Albumas buvo sutiktas gan šiltai, padažnėjo koncertų Lietuvoje bei artimajame užsienyje. Klube "JazzRock Cafe" grupė atšvenčia 20 metų jubiliejų.
2007 m. pradžioje festivalyje "Rokas prieš komunizmą" muzikantai pasirodo publikai pasikeitusia sudėtimi - vietoje A.Radavičiaus bosine gitara groja Gediminas Jurgaitis. Netrukus dėl ligos laikinai pasitraukia būgnininkas Domas Dėdinas, o jo vietą užima Salvijus Žeimys iš "Rojaus tūzų", kuris visgi pasilieka "Katedroje" visam laikui. Rudenį pasveikinti buvusių kolegų su 21-uoju gimtadieniu į koncertą "Apple Pub" klube atvyksta ir pats Povilas Meškėla, kuris su buvusiu kolektyvu sudainuoja "Mes - jėga" ir "Smoke on the Water", įrodydamas, kad ankstesni nesutarimai tarp muzikantų baigti.
2008 m. pavasarį grupė pabando jėgas nacionalinėje "Wacken Metal Battle" atrankoje, o rudenį pristatomas naujasis "Katedros" albumas "Ugnikalnis", ypatingas tuo, jog šįkart išleistas CD digipak formatu. Nors muzikinė revoliucija neįvyko, sėkmingas darbas įrodė, kad "Katedra" vis dar turi parako ir nemažą gerbėjų būrį.

 

Komentarai
Vardas:
:)

Kiek bus du kart du plius 2 ?