2011 Spalio 28
Amorphis

 



Iš pradžių - brutalus death metal, vėliau - muzika, kurią kartais net neapsiverčia pavadinti metalu... Tokių grupių pavyzdžiai - Paradise Lost, Amorphis, Sentenced, Anathema.

"Amorphis” (Helsinkis, Suomija) istorija prasidėjo 1989 metais, kai speed metal grupės "Violent Solution” nariai - gitaristas Esa Holopainen ir būgnininkas Jan Rechberger nutarė įkurti death metal kolektyvą. Po kelių mėnesių prisijungė bosistas Olli-Pekka Laine ir antras gitaristas bei vokalistas Tomi Koivusaari (pastarasis tuo metu išleido 7’’ singlą su savo gridcore grupe "Abhorrence”, kurios coverį ”Vulgar Necrolatry” vėliau pergros "Amorphis”). Tokia sudėtimi buvo įrašyta pirma demo juosta "Disment Of Soul”, kurioje greta brutalios ir tuo pačiu liūdnos melodijos atsirado vietos klavišų partijoms, kurias įrašė Jan. Tuo metu amerikiečių įrašų firmos Relapse Records vadovai susidomėjo Tomi grupe "Abhorrence” (kuri jau buvo iširusi). Taip nedideliu tiražu išleistas "Amorphis” demo pateko į  Relapse Records akiratį. Kompanija grupei pasiūlė pasirašyti kontraktą. Muzikantai priėmė pasiūlymą ir jau 1991 metų pabaigoje atvyko į įrašų studiją.

Iš pradžių buvo planuota išleisti split albumą ("Amorphis” įrašai vienoje albumo pusėje, kitoje - JAV metalistų "Incantation” įrašai). Tačiau antrosios grupės įrašai užsitęsė, tad buvo nuspręsta išleisti vinilinį singlą tik su dvejomis "Amorphis” kompozicijomis (”Vulgar Necrolatry” ir "Misery Path”). Užsitęsę singlo įrašai ir ginčai tarp suomių metalistų ir "Relapse” vos nesugriovė grupės. Galiausiai, 1993 metų vasarą buvo išleisti visi tuomet įrašyti kūriniai mini-cd "The Privilege Of Evil”, kuriame anksčiau minėtą coverį "Vulgar Necrolatry” sudainavo originalo atlikėjas - buvęs "Abhorrence” vokalistas Jukka Kolehmainen.

Taigi, 1992 metų gegužę muzikantai atvyko į garsią Stokholmo studiją "Sunlight", kur mėnesio bėgyje, padedant prodiuseriui Thomas Skorsberg, buvo įrašyti 11 kūrinių pirmajam "Amorphis” albumui "The Karelian Isthmus". Dienos šviesą albumas išvydo 1992 metų lapkričio 1 dieną (išleido "Relapse Records", po 2 mėnesių - "Nuclear Blast"), o daina "Exiling Of The Sons Of Uisliu" pateko į garsųjį rinkinį "Death Is Just The Beginning 2”.

Po to grupė pasiūlė prisijungti klavišininkui Kasper Martenson ir pradėjo įrašinėti antrąjį albumą. Jis vadinosi "Tales From The Thousand Lakes" ir buvo išleistas 1994 metų kovą. Visi dainų tekstai buvo sukurti remiantis Suomijos nacionaliniu epu "Kalevala”. Lyginant su pirmuoju albumu, naujasis buvo kur kas melodingesnis ir lengvesnis. "Amorphis” atrado savitą skambesį - death metal muziką padailino įvairių stilių kokteiliu, kas naująjį albumą išskyrė iš pilkos daugumos. To rezultatas - šis albumas jau tapo savo stiliaus klasika. Vasarą grupė išsiruošė į savo pirmąjį Europos turnė, kurio metu neaplenkė žinomo Vokietijos festivalio "PopKomm”. Grupė neliko nepastebėta ir buvo pakviesta kitų metų pradžioje sudainuoti Jim Morrison coverį ("Light My Fire”) rinkiniui "A Tribute To Doors”. Vėliau buvo išleistas dar vienas mini-cd "Black Winter Day”, kur be titulinės dainos ir "The Doors” coverio buvo patalpintos dar 3 dainos, nepatekusios į antrąjį grupės albumą. Grupę palikus klavišininkui Kasper, "Amorphis” nariu tapo Kim Rantala. Prieš trečiojo albumo įrašymą grupę palieka vienas iš jos įkūrėjų - būgninkas Jan Rechberger, kurį pakeičia grpės "Stone” narys Pekka Kasari.

1996 metai buvo pažymėti trečiojo albumo "Elegy” išleidimu, kuriame greta Tim kriokimo išgirstame naują balsą - agresyvios išvaizdos, tačiau švelnaus balso Pasi Koskinen. Vėlgi grupės tekstuose įžvelgiami epo "Kalevala” motyvai. "Amorphis” muzika tapo artimesnė 7-o dešimtmečio roko skambesiui, o dainai "Cares” buvo panaudoti techno-būgnai. Nors grupės skambesys išliko brutalus, tačiau tuo pat buvo įterpiama vis daugiau melodijos. Visame albume konfrontavo du stiliai - death/doom metal ir progresyvus rokas. Konsarvatyviųjų metalistų tarpe naujasis "Amorphis” skambesys patiko ne visiems. Po albumo išleidimo tradiciškai buvo išleistas dar vienas mini-cd "My Kantele”, kuris, deja, neprilygo "Black Winter Day”.

Sekančio "Amorphis” įrašo teko laukti dvejus metus. Galiausiai buvo išleistas albumas "Tuonela” (pasak suomių legendų, Tuonela - tai vietovė, iš kurios atvyko senovės Suomijos gyventojai). Grupė vėl neteko savo klavišininko Kim Rantala, kurį pakeitė Santeri Kallio. Beveik visa death metal dvasia iš "Amorphis” kūrybos išgaravo, visas vokalo partijas atliko tik Pasi, o ankstesnis vokalistas Tomi nuo šiol tik grojo gitara. Keliose dainose buvo panaudoti sunkiajam rokui egzotiški instrumentai - saksofonas ir sitaras.

2000 metai prasideda grupės dešimtmečio pažymėjimu (išleistas rinkinys "Story”) ir grupės narių kaita ("Amorphis” palieka bositas Olli-Pekka Laine, kurio vietą užima Niclas Etelavuori). Rudenį suomiai vėl užsidaro įrašų studijoje, kur įrašinėjamas albumas "Am Universum”. Albume šįkart muzikinių siurprizų nėra - naujasis darbas skamba tarsi "Tuonela” tęsinys, galbūt tik daugiau girdime klavišinių instrumentų ir saksofono skambesius. Suomijoje albumas buvo sutiktas šiltai - albumas iškart debiutavo 4-oje Suomijos perkamiausių albumų topo vietoje, tačiau dalis metalistų bambėjo, kad grupė per daug nutolo nuo "Tales From The Thousand Lakes" skambesio.

Pažymėti "Relapse Records” ir "Amorphis” sutarties pabaigą, 2003 m. išleidžiamas dvigubas albumas "Chapters”, kur viename diske - 17 geriausių grupės kūrinių, o antrame dvd diske - 5 vaizdo klipai.

įrašyti naująjį albumą "Far From The Sun” grįžo būgnininkas Jan Rechberger, nes antstesnis narys Pekka Kasari dėl asmeninių priežasčių nutarė atsisveikinti su "Amorphis”. Grupės muzika pasunkėjo, tačiau vistiek išliko melodinga, o tekstai buvo orientuoti ne tik į Suomijos, bet ir į Persijos įlankos šalių folklorą. Koncertinis turas Pietų Amerikoje buvo nutrauktas, nes pagrindinis grupės vokalas - Pasi Koskinen, po beveik 10 metų, praleistų su grupe "Amorphis”, nutarė daugiau dėmesio skirti ne darbui, o sau. Pasi tuo metu dalyvavo dar keliuose muzikiniuose projektuose ("Ajatarra", "Shape Of Despair"), o namuose jo laukdavo du mažamečiai vaikai...

Naujojo grupės vokalisto paieškos buvo ilgos ir varginančios, kol galiausiai į "Amorphis” buvo priimtas Tomi Joutsen, iki to laiko dainavęs grupėje "Sinisthra”. "Amorphis” gerbėjai pradėjo šurmuliuoti, nes pasklido kalbos, kad grupė ketina grįžti prie savo šaknų - "Tales From...” albumo laikų. Tačiau naujasis albumas "Eclipse” parodė, kad suomių muzika nepasunkėjo. Ta pačia dvasia buvo įrašyti ir sekantys albumai - "Silent Waters" (2007) ir "Skyforger" (2009), kurie sugrąžino "Amorphis" į Europos metal scenos Olimpą. Grupė savo veiklos 20-metį pažymėjo anšlaginiu koncertu Oulu mieste ir ta proga išleistu koncertiniu cd/dvd "Forging the Land of Thousand Lakes". Tų pačių metų rudenį dar buvo išleistas senų dainų rinkinys "Magic & Mayhem - Tales from the Early Years".
2011 metais gerbėjams grupė pateikė dar vieną naują albumą "The Beginning of Times", o jį pristatytančio koncerto turo žemėlapyje įrašė ir Lietuvą.

DISKOGRAFIJA:

1991 - Disment Of Soul (demo)

1991 - Amorphis (vinyl single)

1992 - The Karelian Isthmus

1993 - Privilege of Evil (mini cd)

1994 - Tales from the Thousand Lakes

1995 - Black Winter Day (mini cd)

1996 - Elegy

1997 - My Kantele (mini cd)

1999 - Tuonela

1999 - Divinity/Northern Lights (single)

2000 - Story: 10th Anniversary (compilation)

2001 - Alone (single)

2001 - Am Universum

2003 - Chapters (compilation+dvd)

2003 - Far from the Sun

2003 - Day of Your Beliefs (single)

2003 - Evil Inside (single)

2006 - Eclipse

2006 - House of Sleep (single)

2007 - Silent Waters (single)

2007 - Silent Waters

2009 - Silver Bride" (single)

2009 - Skyforger

2009 - From the Heaven of My Heart" (single)

2010 - Forging the Land of Thousand Lakes (live+dvd)

2010 - Magic & Mayhem - Tales from the Early Years (compilation)

2011 - You I Need" (single)

2011 - The Beginning of Times

 

Komentarai
Vardas:
:)

Kiek bus du kart du plius 2 ?